Proživjeli smo još jednu sedmicu, ali ne onu svakodnevnu ispunjenu prijatnim porodičnim obavezama. Nažalost, ovo nije bila obična sedmica, nego Sedmica sjećanja na genocid u Srebrenici, u kojoj smo se po 24.put prisjetili onih kojih više nema, onih koji su zbog imena i prezimena postali žrtve zvjerstva. Sve oči svijeta bile su uprte u Potočare, najtužnije mjesto na svijetu, gdje se svake godine održavaju dženaze.
U mnogim britanskim gradovima tokom Sedmice sjećanja na genocid u Srebrenici u mjesecu Julu organizovana su predavanja, obraćanja preživjelih žrtava, izložbe, komemoracije, radionice i projekcije dokumentarnih filmova, koncerti ozbiljne muzike, pozorišni komadi, i mirne šetnje. U 2019. je više od 1100 događaja održano u Velikoj Britaniji, kojim je prisustvovalo veliki broj ljudi. Osim komemoracija, organizacija “Sjećanje na Srebrenicu” radi u školama širom zemlje te je kroz obrazovne pakete o lekcijama naučenim iz genocida u Srebrenici i drugim obrazovnim aktivnostima radila sa više od 95.000 djece.
Svake godine dobrotvorna organizacija “Remembering Srebrenica” (Sjećanje na Srebrenicu) odabire temu koja odražava jedan aspekt genocida koji se mora obilježiti. Ovogodišnja tema “Premoštavanje podjele – suprotstavljanje mržnji” želi inspirisati sve ljude da izazovu one koji imaju za cilj podijeliti zajednice kao i da priznaju one koji grade mostove između zajednica.
Ovim mnogobrojnim skupovima prisustvovale su razne ličnosti iz svijeta politike, sporta, umjetnosti, svako ponaosob sa jednim zadatkom, da se radi na osvješčivanju ljudi, na obrazovanju, na izgradnji budućeg mira, poštovanja i tolerancije među svim ljudima bez obzira na porijeklo, naciju, vjeru, spol, drustveni status.
Uz pomoć organizacije “Remembering Srebrenica “ na čijem se čelu nalazi Dr Waqar Azmi OBE i uz podršku ključnih osoba iz engleske vlade, sjećanje na Srebrenicu je oživljeno. Zahvaljujući velikom čovjeku dr. Waqar Azmiju, osnivaču Remembering Srebrenica, mnoge ratne priče su ispričane, bol i jecaj majki Srebrenice se čuo širom svijeta.
Waqar Azmija je Univerzitet u Georgetownu proglasio jednim od 500 najutjecajnijih muslimana svijeta, bivši je savjetnik britanske Vlade i ambasador EU-a za interkulturalni dijalog.
Ističe kako Remembering Srebrenica ima za cilj širenje svijesti o genocidu u Bosni i Hercegovini, o tome šta mržnja donosi, obrazovanju mladih Britanaca o zvjerstvima u Srebrenici…
Prenosimo izjavu koja je osvrt Dr. Waqar Azmija na ovogodišnju Sedmicu sjećanja na genocid u Srebrenici:
“Danas se Sedmica sjećanja na Srebrenicu zvanično završava sa Marševima mira, koji su se održali u Belfastu, Londonu, Birmingemu i Mančesteru sa preko 1100 održanih memorijalnih aktivnosti širom Ujedinjenog Kraljevstva. Hvala hiljadama ljudi koji su učestvovali u memorijalnim aktivnostima. Hvala našim šampionima, čak njih 1200, regionalnim odborima Remembering Srebrenica organizacije i 3 državna odbora, svim našim govornicima, hrabrim majkama Srebrenice, Fadili Efendić i Ramizi Gurdić i preživjelom svjedoku iz Prijedora, Sudbinu Musiću i potpredsjedniku Republike Srpske, Ramizu Salkiću za tako snažan govor na nacionalnoj komemoraciji u Velikoj Britaniji. Nevjerovatna Vahida Marić, koja je bila prevodilac na pozornici na nacionalnoj ceremoniji. Oliver Kamm, pisac i kolumnista lista The Times koji je brilijantno vodio nacionalnu ceremoniju, državni sekretar, Rt Han James Brokenshirea i ministar za vjeru, Lord Bourn iz Aberystwytha. Naših 8 „šampiona mjeseca“ i 3 predstavnika državnog odbora koji su zapalili 11 svijeća na ceremoniji obilježavanja 11. jula.
I na kraju, nevjerojatni izvođači iz Narodnog pozorišta u Sarajevu, Aida Čorbadžić i Elvir Solak. Hvala svima koji ste svojim trudom ostvarili da Sedmica sjećanja na genocid u Srebrenici postane uspjeh. “
Veliko Hvala dr. Waqar Azmi na vašem trudu, vašim naporima i volji, vječitoj inspiraciji borbe protiv zla i protiv zločina. Nijedan čovjek ne smije zaboraviti genocid, niti ga smije potisnuti iz svog sjećanja. Hvala vam na vašoj ustrajnosti na putu zajedništva i borbe za prava i pravdu, jer pravda i pravičnost su temelji na kojima se gradi budućnost svih ljudi.
Bosnia UK Network i bosanskohercegovačka zajednica u Velikoj Britaniji