Predstavnici Sektora za iseljeništvo Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Kemo Sarač, pomoćnik ministrice i Jasmina Alibegović Hrustanović, viša stručna suradnica su u subotu 05.10.2019. godine, na poziv Udruženje „Mostovi“, nazočili radionici za roditelje o značaju očuvanja jezika porijekla u dijaspori.
Cilj radionice je da se roditelji upoznaju o važnosti očuvanja materinskog jezika, prednostima dvojezičnog odgoja kao i s kreativnim načinima podučavanja.
Na radionici su, pored predstavnika Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine i predstavnika Udruženja “ Mostovi“ nazočili dr. Kemal Kozarić, ambasador Bosne i Hercegovine u Republici Austriji, dr. Dina Mehmedbegović-Smith, gospodin Mustafa Selimspahić i predstavnici drugih bh. udruženja i pojedinci.
Uvodno obraćanje održao je dr. Kemal Kozarić, ambasador Bosne i Hercegovine u Republici Austriji, koji je pozdravio sve nazočne i izrazio zadovoljstvo na pozivu te naveo da u Austriji živi 160.000 bh. građana, da su dobro integrirani i cijenjeni kao radnici.
Nazočnima se na radionici obratio Kemo Sarač, pomoćnik ministrice za ljudska prava i izbjeglice BiH, koji se u svom obraćanju zahvalio na pozivu. U okviru obraćanja prezentirao je dosadašnji rad Sektora za iseljeništvo i aktivnosti koje se poduzimaju u cilju provođenja Politike o suradnji s iseljeništvom. Naglasio je značaj rada i djelovanja bh. dopunskih škola, rad volontera učitelja s djecom u cilju očuvanja materinskog jezika i kulture u iseljeništvu, kao i da Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH podržava njihov rad i stoji na raspolaganju za pomoć. Pomoćnik ministrice Kemo Sarač predstavio interaktivni portal za dopunsku nastavu kojeg je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice zajedno kreiralo s Ministarstvom civilnih poslova.
Gost predavač Mustafa Selimspahić, predsjednik skupine srodnih zanimanja nastavnika/ca materinskog jezika Gornja Austrija govorio je o iskustvima nastave materinskog jezika u Austriji.
Ispred Udruženja „Mostovi“ obratio se Eldin Bajrić koji je predstavio rad udruženja, aktivnosti koje ovo udruženje nudi. U svojoj prezentaciji posebno je istakao značaj postojanja košarkaškog klub Stars koji djeluje u okviru udruženja, a koji okuplja oko stotinu mladih košarkaša.
Gost predavač Dina Mehmedbegović-Smith, doktorica nauka iz oblasti dvojezičnog odgoja, održala je prezentaciju na temu kognitivne prednosti dvojezičnosti, a u kojoj je istakla iskustva i istraživanja iz Velike Britanije.
Tjekom diskusije, sudionici radionice su imali priliku da postavljaju pitanja predstavnicima Sektora za iseljeništvo Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH kao i gost predavačima. Razgovarano je o mnogim temama od interesa za iseljeništvo, a posebno o pitanjima vezanim za dopunske škole, postojećoj literaturi kao i mogućnostima pohađanja kursova materinskog jezika u osnovnoj i srednjoj na području Austrije.