Vezano za upite iseljeništva i povremene objave u medijima u pogledu projekta ”Dijaspora za razvoj” koji se implementira u Bosni i Hercegovini, u cilju objektivnog informiranja javnosti, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH donosi sljedeće saopćenje:
Projekat ”Dijaspora za razvoj” se realizuje u okviru Memoranduma o razumijevanju potpisanog 17.05.2017.godine između Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Švicarske Konfederacije, koju zastupa Federalni ured za vanjske poslove putem Švicarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) koju predstavlja Ambasada Švicarske u Bosni i Hercegovini, Razvojnog programa Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP) i Međunarodne organizacije za migracije (IOM) koja djeluje preko svoje Misije u Bosni i Hercegovini.
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je dalo saglasnost za potpisivanje ovog Memoranduma svojom odlukom broj 01-50-1-1643-46/17 od 10.05.2017. godine.
Prijedlog za zaključivanje Memoranduma utvrdilo je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na 96. sjednici održanoj 28.03.2017. godine
Svrha potpisanog Memoranduma o razumijevanju je da olakša i unaprijedi saradnju između strana potpisnica sa ciljem stvaranja povoljnog okruženja za uključivanje iseljeništva u razvoj Bosne i Hercegovine.
Opći cilj projekta je doprinijeti poboljšanju socio-ekonomskih prilika i perspektiva za žene i muškarce u Bosni i Hercegovini, kao i unapređenju njihove kvalitete života kroz snažniju saradnju sa iseljeništvom. Projekat se realizuje u periodu od decembra 2016. do decembra 2020.godine.
Sve aktivnosti koje se realizuju u okviru projekta ”Dijaspora za razvoj” korespondiraju sa ciljevima i aktivnostima utvrđenim u dokumentu ”Politika o saradnji sa iseljeništvom” koju je Vijeće ministara usvojilo na 99. sjednici održanoj 18. 04. 2017. godine (”Službeni glasnik BiH” broj: 38/17), te kao takve ujedno predstavljaju i realizaciju programskih zadataka Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Institucionalni partneri u realizaciji projekta su: Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i Ministarstvo vanjskih poslova BiH, dok su korisnici projekta različite institucije u BiH na svim nivoima vlasti, jedinice lokalne samouprave u BiH, organizacije u iseljeništvu, akademsko iseljeništvo, poslovni subjekti iz iseljeništva i Bosne i Hercegovine, privredne komore, regionalne i lokalne razvojne agencije.
Projekat se sastoji od tri komponente:
Komponenta 1: Jačanje okvira politika i institucionalnih kapaciteta što uključuje izradu Okvirne strategije saradnje sa iseljeništvom, prenos znanja iz iseljeništva u javni sektor u BiH, jačanje kapaciteta drugih institucija za saradnju sa iseljeništvom, poboljšanu komunikaciju sa iseljeništvom putem interaktivnog web portala i godišnjih konferencija sa iseljeništvom, istraživanje Mapiranje dijaspore iz BiH idr.
Komponenta 2: Jačanje kapaciteta lokalnih vlasti da se povežu sa iseljeništvom, osiguraju kvalitetnije usluge iseljeništvu i olakšaju učešće iseljeništva u lokalnom ekonomskom razvoju što podrazumijeva uključivanje iseljeništva u lokalne razvojne strategije, jačanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave za saradnju sa iseljeništvom i sufinansiranje lokalnih projekata uz učešće iseljeništva.
Komponenta 3: Podrška prenosu znanja i zajedničkim investicijama između iseljeništva i privatnog sektora u BiH što podrazumijeva podršku prenosu znanje i vještina iz iseljeništva u privatni sektor u BiH u cilju zajedničkih investicija, podršku start-up preduzećima uz učešće iseljeništva, te podršku direktnom investiranju iseljeništva.
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH ne raspolaže sa finansijskim sredstvima iz projekta ”Dijaspora za razvoj”. Projektna sredstva se koriste prema komponentama projekta direktno putem UNDP i IOM, kao implementatora projekta.