Bosanskohercegovačko-Američka akademija nauka i umjetnosti (BHAAAS / Akademija), svoj 13. godišnji sastanak, održala je u Memphisu, Tennessee, SAD, u periodu od 11-13.10.2019. godine. Domaćini su bili Dr Kenan i Sanja Arnautović koji su članovima i prijateljima Akademije priredili niz aktivnosti koje su potakle suradnju s partnerskim i prijateljskim institucijama iz SAD i Bosne i Hercegovine.
Premda je rad Akademije podijeljen po sekcijama – tehnološka, medicinska, umjetnička sekcija i sekcija za društvene i humanističke znanosti – u Memphisu su ove godine dominirale medicinske teme.
Dr. Kenan Arnautović, neurokirurg koji već dugi niz godina živi i radi u Memphisu, govorio je o Memphisu, povijesti i kulturi ovog lijepog grada, o svom putu od Ratne bolnice u opkoljenom Sarajevu do Semmes-Murphey klinike za neurokirgiju u Memphisu. Dr Arnautović je inspirativnim izlaganjem prezentirao i uspješnu suradnju koju je u proteklih nekoliko godina ostvario sa neurokirurškim bolnicama, kako u Sarajevu tako i u Beogradu, Zagrebu i Osijeku.
Glavno predavanje je održao počasni gost Akademije, Dr Frederick Boop, bivši predsjednik Američke asocijacije neurokirurga o temi: Liderstvo u neurokirurgiji – Budućnost neuroznanosti i tehnologije. Dr. Boop je trenutno Direktor Neurokirurgije na University of Tennessee u Memphisu.
Impresivno i izuzetno emotivno izlaganje imao je i veliki prijatelj BiH, profesor farmakologije, također s University of Tennessee Dr Kafait Malik. On je prisutnima predstavio svoj put od Pakistana do Bosne, odnosno Sarajeva, gdje je završio medicinski fakultet, te iskustva koja su uslijedila nakon Bosne, i dovela ga do Memphisa. U nekoliko navrata iskazao je svoju zahvalnost za znanja koja je stekao u bivšoj Jugoslaviji.
Stručna izlaganja su imali gosti Dr Aleksandr Jankov, koji je govorio o tome kako u modernom svijetu “doživjeti stotu”, te Jasmin Nuhić koji je prezentirao izazove i mogućnosti proizvodnje medicinskih uređaja.
Dosadašnji predsjednik Akademije, Dr Emir Festić, podnio je godišnji izvještaj rada Akademije, naglašavajući da je u prethodnom periodu Akademija ostvarila svoje ciljeve koji se tiču jačanja znanosti i umjetnosti, te širenje suradnje s univerzitetima i drugim srodnim institucijama u BiH. Njegov izvještaj je još jednom potvrdio namjere Akademije koja želi da kreira bolje uvjete za lakše djelovanje na svim područjima Bosne i Hercegovine.
Akademija je inaugurirala novu predsjednicu, Dr Mahiru Tanović, koja radi kao plastični kirurg u New York City-u. Dr Tanović i mnogi drugi članovi Akademije već godinama i financijski podržavaju rad Akademije i redovito doniraju sredstva za njen uspješan rad i razne programe.
U cilju promoviranja duha intelektualne raznolikosti, Dr Tanović je najavila da će dvanaeste Dane BHAAAS u BiH održati na ljeto u Mostaru 2020 godine, a 14. Godišnji sastanak na jesen u San Diegu u Kaliforniji.
Đenita Pašić, bivša predsjednica Akademije, je pročitala izvještaj o glavnim aktivnostima Akademije u SAD-u i Bosni i Hercegovini. U ovom izvještaju o radu Akademije od njenog osnivanja do danas je bilo evidentno da je Akademija ostvarila velike uspjehe u suradnji sa stručnjacima u BiH. Akademija već 12 godina ostvaruje svoju misiju razmjene znanja iz svih oblasti znanosti i umjetnosti, pomaže ugrožena područja i ustanove donacijama u sredstvima i potrebnoj opremi, te sudjeluje u filantropskim i dobrotvornim aktivnostima s drugim organizacijama u SAD i BiH.
Najvažnija aktivnost Akademije su svakako Dani BHAAAS u BiH koji traju 3-4 dana, i u kojima sudjeluje i do hiljadu sudionika i predavača iz SAD-a, Kanade i drugih dijelova svijeta i balkanske regije, okupljajući stručnjake iz oblasti medicinskih, tehničkih i društvenih znanosti.
Uz naučni program Dana BHAAAS održavaju se i razni kulturno-umjetnički programi. Informišući sudionike o ovogodišnjoj manifestaciji Dana u Sarajevu, posebno o suradnji sa Sarajevskom filharmonijom, Dr Eldin Karaiković je kazao:
“Naša dugogodišnja suradnja sa Sarajevskom filharmonijom je vrlo uspješna. Obezbijedili smo učešće glazbenika iz SAD-a u Sarajevskoj filharmoniji. Godinama smo sponzori mladim glazbenicima koji provedu jednu godinu u Sarajevu i tako omogućuju nastavak rada Filharmonije.”
Pored koncerata Sarajevske filharmonije na Danima BHAAAS u BiH, ovaj Internacionalni program kulturne razmjene za izvođače klasične muzike Sarajevskoj filharmoniji omogućava pristup glazbenicima koje je inače teško naći u regiji. Do sada je u programu sudjelovalo 30 inostranih glazbenika iz 17 američkih država i Tajvana.
Na Godišnjoj skupštini su zvanično dodijeljene i plakete i značke Akademije za 15 novih članova koji su primljeni u 2019-godini.