Dr. Damir Novosel održao je 20. oktobra 2018. godine u Tuzli predavanje studentima i stručnjacima iz oblasti elektrotehnike o temi “Industrijski trendovi i inovacije za električni sistem budućnosti”, u okviru aktivnosti prijenosa znanja iz iseljeništva u javni sektor u Bosni i Hercegovini koju provodi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine u saradnji sa partnerima.
Završio je Elekrotehnički fakultet u Tuzli, a magistrirao je na Elekrotehničkom fakultetu u Zagrebu. Dr. Novosel je potom doktorirao elektrotehniku na Državnom univerzitetu Mississippi (gdje je bio Fulbright stipendist). Bio je zaposlen u ABB-u kao potpredsjednik za automatizaciju i kao predsjednik KEMA Konsulting za Prijenos i Distribuciju. On je osnivač i predsjednik jedne od vodećih kompanija u tehnologiji, kounsultiranju i testiranju, Quanta Technology, član je Američke akademije inženjera, bio je predsjednik IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers-Institut električkih i elektroničkih inžinjera), PES (Power and Eenergy Society – udruženja energetskih inženjera), 2015. godine je izabran za najistaknutijeg inženjerskog saradnika na Državnom univerzitetu Mississippi i vanredni je profesor elektrotehnike na univerzitetu North Carolina. U bogatoj biografiji dr. Novosela navedeno je i da je bio potpredsjednik tehničkih aktivnosti (2011-2012) i član IEEE-ovog Odbora za standarde. On je, također, član Američkog odbora CIGRE i dobitnik je nagrade CIGRE Attwood Associate. Vlasnik je 17 američkih i međunarodnih patenata, a objavio je više od 140 članaka u „Transakcijama“, časopisima i zbornicima, i učestvovao je u pripremi pet knjiga.
S dr. Novoselom razgovarali smo u Sarajevu, nekoliko sati prije njegovog povratka u Sjedinjene Američke Države, a poslije uvodnog predavanja koje je održao na Konferenciji IEEE-a “Innovative Smart Grid Technologies“ za Evropu, koju je posjetilo oko 400 ljudi iz cijelog svijeta.
„Trideset godina živim u Sjedinjenim Američkim Državama i posljednjih godina surađivao sam sa određenim institucijama u Hrvatskoj, a sada sam imao priliku biti angažiran u mojoj domovini Bosni i Hercegovini i zbog toga sam jako sretan i zadovoljan“, kazao nam je dr. Novosel i dodao kako je aktivnost prijenosa znanja za njega izuzetna prilika da dio stečenog znanja i iskustva vrati Bosni i Hercegovini.
„I opet ću se vratiti na predavanje održano u Tuzli, gdje sam sa studentima i stručnjacima iz oblasti elektrotehnike razgovarao o izazovima i prilikama sa kojima se suočavaju, ali i nude moderne električne mreže i kako trendovi i inovacije u industriji mogu oblikovati buduću mrežu. Učesnici predavanja posebno su bili zainteresirani za razvoj učinkovitije, pouzdane i ekonomične proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, tehnologiju skladištenja energije, nadzorne, zaštitne, automatizacijske i kontrolne uređaje koji nude značajne mogućnosti za ostvarenje održive energetske budućnosti“, kazao je dr. Novosel.
Svjestan je, kako kaže, da sve ideje koje ima, a koje mogu biti primjenjive u Bosni i Hercegovini u oblasti njegove ekspertize, nije moguće odjedanput realizirati, ali treba raditi korak po korak i upravo bi razmjena znanja mogla biti temelj za razvijanje dalje saradnje sa institucijama i javnim ustanovama u Bosni i Hercegovini.
Pitali smo ga, uz prijenos znanja, koji bi bili sljedeći koraci za poboljšanje poslovne klime uopće u Bosni i Hercegovini?
„Investiranje u projekte veoma je bitan segment za ekonomiju Bosne i Hercegovine. Volio bih u budućnosti otvoriti kompaniju u Bosni i Hercegovini i učiniti još jedan korak za razvoj ekonomije“, kazao je dr. Novosel i dodao kako je Bosna i Hercegovina puna talenata kojima treba osigurati dodatna znanja, a on bi volio studente iz Bosne i Hercegovine dovesti na dodatnu edukaciju u Sjedinjene Američke Države.
U kontekstu mladih, neizbježno je bilo tražiti komentar dr. Novosela na sve masovniji njihov odlazak iz Bosne i Hercegovine.
„U ovom trenutku ne mogu ponuditi nikakvo rješenje. Migracije su trend u svijetu i to je nemoguće zaustaviti, ali je moguće stvarati poslovnu i naučnu atmosferu u državi kako bi se mladi koji danas odlaze iz bilo kojih razloga, vraćali u svoju zemlju bogatiji za nova znanja i iskustva“, kazao je dr. Novosel i u tom kontekstu dodao kako u dijaspori i sada postoji interesovanje za Bosnu i Herecgovinu koje treba koristiti i u prijenosu znanja, ali i u investiranju u različite projekte.