IZVOR: Fokus.ba, 19. 07. 2018. godine, piše: A. Džano
U vremenu kada se Bosna i Hercegovina suočava sa velikim odljevom radne snage u zemlje EU, što je u proteklom razdoblju poprimilo alarmantne razmjere, rijetki su primjeri onih koji su došli iz suprotnoga pravca i odlučili graditi svoju karijeru i sreću u BiH.
Jedan od njih je Mirsad Ramić, pedesetogodišnji preduzetnik podrijetlom iz Prijedora. Ramić se 2000. godine, nakon 12 godina rada u Švicarskoj, vratio sa suprugom i troje male djece u Sanski Most.
Tu je otvorio mali obrt za izradu ograda od metala i inoxa. Kada su se stvorili uvjeti za povrat imovine u Prijedoru, i to je učinjeno, te 2004. godine u garažnom prostoru tek obnovljene obiteljske kuće otvara SZR Cromex. Tada su praktički bila uposlena četiri radnika, on, supruga i još dvoje povratnika.
Iskustvo koje je stekao godinama radeći u Švicarskoj, prenio je u BiH i kako ističe, predanim radom, kvalitetom i odgovornošću, posla nije nedostajalo. Godine 2010. SZR je preregistrirano u d.o.o. Te godine je kupljeno i 8.000 četvornih metara zemljišta sa 500 četvornih metara poslovnog prostora. Tada je bilo uposleno sedam radnika.
Ramić: Svakome bih savjetovao, ma što god radili, da u tome budu majstori, pravi fahmani svog posla.
Kupnjom prostora ostvarena je jedna od pretpostavki o jakoj tvrtki s više uposlenih i s modernom tehnologijom. Iz godine u godinu tvrtka je napredovala u svakom pogledu: opsegu posla, broju uposlenih, povećanju prometa, tehnološkom unaprjeđenju i usavršavanju osoblja, orjentacijom ka zapadnom tržištu, ali i domaćem. Danas tvrtka upošljava preko 50 radnika i svojom proizvodnjom je 60 procenata orjentirana izvozu. Najviše izvoze u Austriju, Njemačku i Švicarsku.
“U početku kao i sad, bio je problem kako pronaći kvalitetnu radnu snagu koja je tehnički obrazovana, jer suvremeni CNC strojevi zahtijevaju sve to. Dakle, pored kupnje najsuvremenijih strojeva kao što su laseri i apkant-prese, morali smo poduzeti obuku osoblja u našoj tvrtki, o vlastitom trošku, jer škole ne mogu dati traženo osoblje”, kazao je Ramić za Fokus.ba.
Ramić ističe da je, kao i svi gospodarstvenici i tvrtke u BiH, i Cromex opterećen parafiskalnim naknadama, tromošću sustava, kao i neprilagođenošću školstva današnjim potrebama osoblja. Također, slaba je ili jako skromna potpora lokalne zajednice.
Ipak, istaknuo je da tvrtka ima velike planove, ali i mogućnosti.
“Posla ima dosta. Do kraja mjeseca nam stiže treći laser koji je koštao 800.000 eura, a u tijeku je i kupnja novog, većeg prostora, jer je već postalo ‘tijesno’. Naravno, sa svim ovim dolazi i do upošljavanja novih radnika. Moram reći da odlaze mnogi u inozemstvo ali nam i dolaze radnici, jer smo stabilna tvrtka sa sasvim solidnim i redovitim plaćama za ove uvjete”, naveo je Ramić.
Naš sugovornik ističe kako u BiH ima posla i kako se može sasvim lijepo raditi i zaraditi.
“Mnogo je nas iz ove tvrtke bilo vani, ali smo se vratili. Svakome bih savjetovao, ma što god radili da u tome budu majstori, pravi fahmani svog posla. Bio to zavarivač, bravar, tokar, inžinjer… znači učiti i usavršavati se stalno, u svakom pogledu. Samo tako mogu biti uspješni, ma gdje se nalazili. Težak je kruh na zapadu. Nije ni ovdje lagan ali meni je puno slađi. Lijepa je ovo zemlja”, zaključio je Ramić u razgovoru za Fokus.ba.