Da bi uspjeli u tuđem svijetu moramo dobro naučiti i govoriti jezik država i naroda u kojima se nalazimo i sa kojima živimo, ali ma gdje u svijetu živjeli, naš jezik je – naš ponos, naš identitet, blago koje smo naslijedili od svojih roditelja i veza sa domovinom koje smo kao ljudi dužni sačuvati i prenijeti na našu djecu kako se ne bi pogubila po tuđim svjetovima, zaključak je sa sastanka rukovodstva i aktivista Saveza dopunskih škola Bosne i Hercegovine u dijaspori koji je u nedjelju, 30. Kolovoza 2020. godine održan u Stuttgartu.
Glavna tema sastanka u Stuttgartu bila je rad dopunskih škola BiH u novoj 2020/2021. školskoj godini, u postojećim uvjetima i ograničenjima zbog pandemije koronavirusa.
Prema informacijama kojima raspolaže Savez, u bosanskim dopunskim školama u SR Njemačkoj, među djecom i njihovim roditeljima, nije bilo i nema zaraženih virusom Covid-19. Međutim, na sastanku je konstatovano da je pojava koronavirusa prouzrokovala dosta problema i u bosanskim dopunskim školama u SR Njemačkoj, ali da je prošla školska godina uspješno završena. U odjeljenjima u kojima učenici iz opravdanih razloga nisu mogli pohađati nastavu na redovnim mjestima i u školskim klupama, nastava je od ožujka održavana online ili su predavači na druge načine bili u kontaktu sa učenicima.
Na sastanku je usvojen zaključak i preporuka da svi koji rade u bosanskim dopunskim školama prate situaciju sa koronavirusom i da se u svom radu pridržavaju uputstava i odluka nadležnih ministarstava vezanih za izvođenje nastave u redovnim njemačkim školama i shodno njima organizuju izvođenje nastave na bosanskom jeziku.
– Više od polovine svog života proveo sam u tuđem svijetu, u SR Njemačkoj i dobro mi je poznat značaj materinskog jezika sa kojim sam najljepše disao, osjećao i iskazivao svoja osjećanja. Na sastanku u Stuttgartu, još jednom smo uputili apel građanima BiH u dijaspori da upišu svoju djecu u bosanske dopunske škole i time pokažu da im je stalo da sačuvaju svoj jezik i identitet u svijetu i da njihovi nasljednici ne budu zakinuti, siromašniji za blago koje su nam ostavili naši roditelji, kaže Fehim Okanović, član rukovodstva Saveza dopunskih škola BiH iz Münchena.
Ajdina Bešić i Selma Šabić, nastavnice u Stuttgartu i Rottenburgu/ Haris Halilović
Sve informacije oko upisa djece u bosanske dopunske škole mogu se dobiti u svakom DKP-u BiH u svijetu, kao i u većini klubova, udruženja i džemata u dijaspori.