Министарство за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине и Владе Швајцарске, у партнерству са УНДП-јем Босне и Херцеговине и Међународном организацијом за миграције, заједнички у двадесет локалних средина у нашој земљи реализују пројекат “Дијаспора за развој”.

Двојица бх. стручњака из иностранства ангажовани на пројекту за обуку младих у ИЦТ сектору

Општина Жепче једна је од првих локалних заједница, која је ушла у овај пројекат, а резултати су итекако видљиви на терену.

Рођени Жепчак, Иво Кларић, школовао се у Норвешкој гдје је стекао драгоцјене вјештине. Своје знање, уз подршку компаније у којој је радио у Норвешкој, искористио је да реализује значајну инвестицију у свом родном граду гдје запошљава 30 људи. Тај број ускоро ће бити и већи, јер је инвестиција оправдала очекивања.

“Ја сам био директор наше компаније у Кини и изразио сам жељу, јер овдје имам техничку подршку, када сам код куће, тако да смо кренули прво с неким 3Д дизајном и цртањем за наше компаније, а касније је дошло до одлуке да уложимо новац и да направимо производњу”, рекао је Иво Кларић, директор компаније “Еагле Тецхнологy”, Жепче.

Примјер из Жепча један је од бројних позитивних примјера у Босни и Херцеговини. Свјесни значаја и потенцијала дијаспоре, Министарство за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине и Амбасада Швајцарске у нашој земљи, у партнерству са Развојним програмом УН-а, 2017. године покренули су пројекат “Дијаспора за развој”, који већ даје конкретне резултате.

“Она је, заправо, један конструктивни елемент бх. друштва. Она такођер може да буде и корективни елемент бх. друштва. Али, свакако, оно што је најважније јесте да је она заправо један капитал којег смо свјесни, не само кроз дознаке које се слијевају годишње у Босну и Херцеговину него, прије свега, кроз оно што у смислу знања наша дијаспора посједује”, рекао је Кемал Сарач из Министарства за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине.

Конкретни резултати пројекта “Дијаспора за развој” су отварање око 450 радних мјеста у 20 локалних средина у Босни и Херцеговини, гдје се пројекат имплементира. Кључну улогу за успјех овог и сличних пројеката имају локалне заједнице.

“Како би то било омогућено и општина сама мора да створи погодну климу за то. Зато је битно у том ангажману да се ојачају везе, односно начин сарадње између општине и дијаспоре”, сматра Патрик Егли, шеф Међународне помоћи Амбасаде Швајцарске у Босни и Херцеговини.

Успјешни примјери пројекта “Дијаспора за развој”.

У више од 50 земаља свијета живи око два милиона Босанаца и Херцеговаца, који годишње по разним основама у нашу земљу пошаљу у просјеку три милијарде КМ. Ово је значајан позитивни коректив стандарда грађана у Босни и Херцеговини. Ипак, важније од новца којег шаљу породици и пријатељима, може бити улагање средстава и стречених знања у дугорочни привредни развој Босне и Херцеговине.

Видео можете погледати ovdje..

 

Преузето: Моја БиХ