Сумирајући прелиминарне резултате Штаба за кризне ситуације МИП-а БиХ, успостављеног прије два мјесеца (15. марта 2020. године) у одговору на глобалну пандемију, констатовано је да су успркос изазовном здравствено-епидемиолошком окружењу али и комплексном политичком стању, остварени више него задовољавајући учинци у сфери функционисања министарства у специфичним околностима, координације међународне помоћи те репатријације наших држављана из иностранства али и страних држављана из Босне и Херцеговине у њихове матичне земље.
Министрица др. Бисера Турковић посебно је истакла рад Тима за кризне ситуације унутар Штаба који је, заједно са дипломатско-конзуларном мрежом изнио велики терет координације са нашим грађанима, који су се нашли у незавидној ситуацији у иностранству током пандемијске кризе. На отворене контакт линије које су радиле 24/7, само у сједишту одговорено је на више хиљада упућених маилова и телефонских позива при чему су упосленици настојали изаћи у сусрет нашим суграђанима у иностранству али и страним држављанима који су се у вријеме кризе задесили у Босни и Херцеговини.
У блиској сарадњи и исказаном залагању, које је у првом реду испољено од стране Министарства безбједности БиХ али и осталих надлежних институција на свим нивоима власти, Тим за кризне ситуације успио је организовати повратак 1210 наших држављана из иностранства од укупно 2134, колико их је изразило жељу за повратак са различитих дестинација у свијету. У исто вријеме, организовано је и измјештање 976 страних држављана из Босне и Херцеговине, тако да је направљен и одређени баланс како се не би преоптеретио рад наших здравствено-епидемиолошких установа у вријеме пандемијске кризе. Посебан сензибилитет и напор исказан је за наше најмлађе суграђане, којима је у неколико наврата омогућен авио и копнени трансфер у медицинске установе у иностранству.
Наглашено је да је Министарство свјесно да није било у могућности, у датим околностима, изаћи у сусрет свим нашим држављанима којима је била потребна помоћ државе те да сложен систем одлучивања и координације у овим хаотичним и незабиљеженим околностима није дозвољавао бољи системски приступ. Ипак, то се покушало надомјестити самоиницијативним пожртвовањем и хуманости наших упосленика. Поједини амбасадори су тако нашим суграђанима пружали гостопримство у својим домовима, солидарно новчано и материјално им помагали те били константно на располагању у циљу рјешавања њихових статусних питања и организације њихових трансфера или пружања разних видова подршке у овим тешким временима.
Паралелно са наведеним активностима, значајан ангажман Министарства био је усмјерен и на координацију хуманитарне подршке која је путем билатералне и међународне помоћи стизала у БиХ, те омогућавање несметаног зрачног промета у складу са ограничењима. Редован контакт МИП је одржавао и са дипломатским особљем акредитованим у Босни и Херцеговини у циљу пружања правовремених информација и осигурања адекватне међународне заштите у ванредним околностима у складу са обавезама земље пријема. У исто вријеме, редовне активности и функционисање сједишта МИП БиХ одвијало се у складу са прилагођеним мјерама хигијенско-епидемиолошке заштите здравља упосленика које су резултирале стањем да нити један упосленик није испољио симптоме заразе нити био позитиван на вирус, успркос значајном броју упослених који су морали бити ангажовани у циљу обављања послова и задатака из надлежности министарства.